reklama

Chaos a zábava v Európskom parlamente

Mal som možnosť stráviť deň v európskom parlamente (EP) vo francúzskom Štrasburgu. Budova je moderná, asi až prehnane, no fajn, je to reprezentatívna budova, tak nech slúži. Do rokovacej sály som sa dostal dvadsať minút pred poludním. Z počtu poslancov EP 736 bolo v sále maximálne 10, viac určite nie. Bol som celkom rozčarovaný týmto číslom. Pracovníčka v EP mi to zdôvodnila tým, že v pléne sú len tí poslanci, ktorí sú zapísaní v rozprave.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

O dvanástej sa začalo hlasovanie. Z každého kútu komplexu zrazu začali prichádzať poslanci. Vzorne medzi sebou rozprávali až do času, kým predsedajúci schôdze nezačal čítať maratón hlasovania. Takmer každý deň poslanci o dvanástej alebo o pol jednej majú tzv. "Voting time". Hlasuje sa o zákonoch, paragrafoch, pozmeňovacích návrhoch a výročných správach, o ktorých sa vám ani nesníva. A úprimne povedané, tak ani poslancom EP. Každý poslanec mal priravené podklady na stoloch, tak to nemajú veľmi zložité.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatkom hlasovania sa začalo niečo, čo som až do dnešného dňa nevedel. V EP sa hlasuje zodvihnutím ruky. Celý proces schvaľovania trvá asi 10 sekúnd. Predsedajúci povie číslo zákona/paragrafu... Následne povie "Kto je za?" – a všimne si koľko poslancov zodvihlo ruku. Následne "Kto je proti" – rovnaký postup, „Kto sa zdržal“ – a potom prehlási "Schválené (Adopted)" alebo "Zamietnuté (Refused)". Zábava ako na pokri je asi pri každom treťom hlasovaní, keď poslanci chcú preveriť, či sa predsedajúci nepomýlil. Zakričia "Check(Preveriť)". Tak zaháji hlasovanie cez hlasovacie zariadenie a výsledok je jasný do 10 sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chaos v zákonoch a paragrafoch, o ktorých poslanci hlasujú, tak to ste mali vidieť. Za tridsať minút asi päť upozornení na predsedajúceho o chybách v zadávaní zákonov. Poslanci počas celého rokovania medzi sebou rozprávajú, smejú sa, robia si čo chcú. Všimol som si poslankyňu Moniku Flašíkovú-Beňovú. Prišla do hlasovacej miestnosti asi s desať minútovým meškaním, sadla si ku kolegovi Ismailovi Ertugovi a v pohode si rozprávali. Medzitým si esemeskovala alebo chatovala s niekým cez mobil. Ani ruku sa jej veľmi nechcelo dvíhať počas hlasovania. Podobne aj poslanci Eduard Kukan a Peter Šťastný. Tiež to mali "na háku" a rozprávali sa. Tú ruku ale poslušne dvíhali. Ináč stále pred každým hlasovaním maju jednotlivé frakcie EP v prednom rade svojích zástupcov, ktorí "vedia" ako hlasovať. Zodvihnutým prstom ukazuje poslanec podporiť daný návrh, prstom otočeným nadol zákon zamietnuť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý deň v parlamente je monitorovaný, diváci z celého sveta majú možnosť sledovať online priebeh v EP. Rovanko je to celé aj v archíve na webe. Link z dnešného "Voting time" je tu: http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/video?debate=1355396641487 V prípade nenačítania je vpravo možnosť stiahnuť si dané rokovanie.

Záverom, poslanci zarábajú mesačne 7.956,87€. Za tie peniaze a luxus, o ktorom ani nevieme sa majú veľmi dobre. A majú v práci veselo. Za toľko na mesiac by asi nikto neplakal.

Jakub Bujňák

Jakub Bujňák

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý chalan nespokojný so situáciou na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu