Chaos a zábava v Európskom parlamente

Autor: Jakub Bujňák | 13.12.2012 o 21:17 | (upravené 13.12.2012 o 22:50) Karma článku: 13,75 | Prečítané:  728x

Mal som možnosť stráviť deň v európskom parlamente (EP) vo francúzskom Štrasburgu. Budova je moderná, asi až prehnane, no fajn, je to reprezentatívna budova, tak nech slúži. Do rokovacej sály som sa dostal dvadsať minút pred poludním. Z počtu poslancov EP 736 bolo v sále maximálne 10, viac určite nie. Bol som celkom rozčarovaný týmto číslom. Pracovníčka v EP mi to zdôvodnila tým, že v pléne sú len tí poslanci, ktorí sú zapísaní v rozprave.

O dvanástej sa začalo hlasovanie. Z každého kútu komplexu zrazu začali prichádzať poslanci. Vzorne medzi sebou rozprávali až do času, kým predsedajúci schôdze nezačal čítať maratón hlasovania. Takmer každý deň poslanci o dvanástej alebo o pol jednej majú tzv. "Voting time". Hlasuje sa o zákonoch, paragrafoch, pozmeňovacích návrhoch a výročných správach, o ktorých sa vám ani nesníva. A úprimne povedané, tak ani poslancom EP. Každý poslanec mal priravené podklady na stoloch, tak to nemajú veľmi zložité.

Začiatkom hlasovania sa začalo niečo, čo som až do dnešného dňa nevedel. V EP sa hlasuje zodvihnutím ruky. Celý proces schvaľovania trvá asi 10 sekúnd. Predsedajúci povie číslo zákona/paragrafu... Následne povie "Kto je za?" – a všimne si koľko poslancov zodvihlo ruku. Následne "Kto je proti" – rovnaký postup, „Kto sa zdržal“ – a potom prehlási "Schválené (Adopted)" alebo "Zamietnuté (Refused)". Zábava ako na pokri je asi pri každom treťom hlasovaní, keď poslanci chcú preveriť, či sa predsedajúci nepomýlil. Zakričia "Check(Preveriť)". Tak zaháji hlasovanie cez hlasovacie zariadenie a výsledok je jasný do 10 sekúnd.

Chaos v zákonoch a paragrafoch, o ktorých poslanci hlasujú, tak to ste mali vidieť. Za tridsať minút asi päť upozornení na predsedajúceho o chybách v zadávaní zákonov. Poslanci počas celého rokovania medzi sebou rozprávajú, smejú sa, robia si čo chcú. Všimol som si poslankyňu Moniku Flašíkovú-Beňovú. Prišla do hlasovacej miestnosti asi s desať minútovým meškaním, sadla si ku kolegovi Ismailovi Ertugovi a v pohode si rozprávali. Medzitým si esemeskovala alebo chatovala s niekým cez mobil. Ani ruku sa jej veľmi nechcelo dvíhať počas hlasovania. Podobne aj poslanci Eduard Kukan a Peter Šťastný. Tiež to mali "na háku" a rozprávali sa. Tú ruku ale poslušne dvíhali. Ináč stále pred každým hlasovaním maju jednotlivé frakcie EP v prednom rade svojích zástupcov, ktorí "vedia" ako hlasovať. Zodvihnutým prstom ukazuje poslanec podporiť daný návrh, prstom otočeným nadol zákon zamietnuť.

Každý deň v parlamente je monitorovaný, diváci z celého sveta majú možnosť sledovať online priebeh v EP. Rovanko je to celé aj v archíve na webe. Link z dnešného "Voting time" je tu: http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/video?debate=1355396641487 V prípade nenačítania je vpravo možnosť stiahnuť si dané rokovanie.

Záverom, poslanci zarábajú mesačne 7.956,87€. Za tie peniaze a luxus, o ktorom ani nevieme sa majú veľmi dobre. A majú v práci veselo. Za toľko na mesiac by asi nikto neplakal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?