Letiská na Slovensku – dá sa to zmeniť?!

Autor: Jakub Bujňák | 3.12.2012 o 20:14 | (upravené 4.12.2012 o 1:58) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  129x

Letiská na Slovensku sú dlhodobo problémom ako k nám prilákať turistov. Lepšie povedané, lety na Slovensko. V médiách sa objavila informácia o rušení pravidelných letov z Varšavy a Gdanska do Popradu. Pre niekoho možno prekvapenie, pre iných sklamanie. Na mieste je položiť si viacero otázok, prečo sa to deje. Cez leto som bol na letisku v Košiciach, kde na moje prekvapenie (bez varovania) zrušili let do Prahy, hlavne pre ekonomické dôvody (tak sa vyjadril zamestananec Czech Airlanes na letisku). Nakoľko Praha bolo len spojenie do USA, výlet na Slovensku sa mojim známym predĺžil o jeden deň. Ale nie o tom som chcel...

Čo chvíľa sú tu Vianoce, nový rok a samozrejme viac turistov na Slovensku. Hlavne bohatí Rusi a Ukrajinci v Tatrách. Spomínam si, ako pred rokom slovenské média doslova čakali na prvé lietadlo, aby točili interview s turistami z Ruska. Pasažieri mali svojich „5 minút slávy“, ktorej sa im inde nedostane. Prečo? Ide o „fenomén“ nazvaný „Zlatý týždeň“. Bez neho by Tatry asi neboli tým, čím sú s týmito zahraničnými turistami. Viac na http://www.ta3.com/clanok/6554/v-tatrach-prebieha-zlaty-turisticky-tyzden.html . Stále je tu otázka... Prečo sú z Ruska a Ukrajiny len charterové lety a nie pravidelné? Prečo len v zime? Azda nemajú Tatry čo ponúkať aj v lete? Prečo je tak veľká radosť, keď máme veľa turistov? Prečo to nieje automatické? Kde je chyba? Pred dvoma týždňami som rozprával s kamarátkou zo Sankt Petersburgu. Má blízko k turizmu, tak sme „riešili“ ako je to so Slovenskom a vôbec ako Rusi poznajú našu krajinu. Jej odpoveď nebola pre mňa vôbec šokujúca. Slovensko je neznámou v zahraničí. Reklama, silný marketing a samozrejme možnosť niečo spoznať je to, čo robí krajinu tak navštevovanou. Snáď všetci vieme, koľko „voľných finančných prostiedkov“ majú „tí z východu“. Máme myslím Slovenskú agentúru pre cestovná ruch, kde je? Ako prezentuje našu krajinu? Ešte raz, ako prezentuje našu krajinu?

Rok 2013 a Košice ako Európske hlavné mesto kultúry. Nehľadiac na spory, ktoré sprevádzali rekonštrukcie viacerých areálov mesta (pravdu povediac neviem čo okrem plavárne sa obnovuje), myslím si, že mesto má turistom čo ponúknuť. A viete aké sú pravidelné odlety z Košíc? Odpoveď je jednoduchá. Bratislava, Praha, Viedeň. Opravte ma ak sa mýlim. Rok 2013 je vynikajúca šanca ako „predať“ Slovensko, obzvlášť východné Slovensko zahraničným turistom. Z celej Európy. Zahraniční turisti nemajú problém minúť peniaze, ak dostanú kvalitné služby. Pred týždňom som prezentoval študentom v Nemecku (som tu na Erazme) Slovensko a samozrejme aj Košice. Prišlo k otázke, ako sa do metropoly východu dostať. Autobusom je to 17 hodín. Vlakom s dvoma prestupmi za 14 hodín. Letecky? Cez Viedeň alebo Prahu. Žiaden prílet z Nemecka ani len do Bratislavy! Nemusím snáď pripomenúť, že práve Nemecko je najsilnešia ekonomika Európy a platy sú tam pomerne vysoké. A ekonomicky, s rastom príjmu rástie aj spotreba.

Kde je chyba? Prečo relevantné inštitúcie nevedia Slovensko lepšie propagovať?

Je tu veľký potenciál pre najbližší rok, najbližie leto, aby sa Slovensko „predalo“ zahraničiu. A budeme sa mať lepšie. Časom. Ak nezaspíme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?